Brangūs broliai ir seserys, šiandien mes susitinkame aptarti Išėjimo knygą - antrąją Senojo Testamento knygą, kuri yra labai svarbi ir turtinga savo turiniu. Išėjimo knyga pasakoja apie vieną iš esminių įvykių Izraelio tautos istorijoje - jų išėjimą iš Egipto vergovės į laisvę. Ši kelionė simbolizuoja Dievo gelbėjimą ir vedimą Jo išrinktos tautos.
Izraelitų Vergovė Egipte
Pradžioje mums pasakojama apie izraelitų sunkią padėtį Egipte. Po to, kai Juozapas buvo numiręs ir naujas faraonas įžengė į valdžią, izraelitai buvo pajusti į vergiją. Jie buvo priversti dirbti sunkiai ir kentėjo nuo didžiulio priespaudos. Tačiau Dievas nepamiršo savo tautos ir išgirdo jų šauksmus.
Mozės Pašaukimas ir Pasirengimas
Dievas pasirinko Mozę, kad jis išvestų tautą iš vergovės. Mozė, gimęs hebrajų šeimoje, buvo išgelbėtas nuo faraono įsakymo nužudyti visus naujagimius berniukus ir augo faraono rūmuose. Vieną dieną, besiganydamas avis, Mozė išgirdo Dievo balsą iš degančio krūmo. Ten Dievas pavedė jam grįžti į Egiptą ir išlaisvinti Jo tautą.
Mozė buvo nedrąsus ir netikėjo savo sugebėjimais, bet Dievas davė jam ženklus ir pagalbą - jo brolį Aaroną, kad jis būtų Mozės kalbėtojas. Mozės ir Aarono kelionė į Egiptą buvo pradžia didžiojo išsilavinimo plano.
Dešimt Egipto Rykščių
Nors faraonas nenorėjo leisti izraelitų išeiti, Dievas siuntė Egiptui dešimt rykščių, kad parodytų savo galią ir priverstų faraoną persigalvoti. Šios rykštės apėmė vandens pavertimą krauju, varles, utėles, muses, maro epė, egzemą, krušą, pelėnus, tamsą ir galiausiai visų pirmagimių mirtį. Tik po paskutinės rykštės faraonas leido izraelitams išvykti.
Perejimas per Raudonąją Jūrą
Išlaisvinti izraelitai leidosi į kelionę per dykumą, bet faraonas greitai persigalvojo ir nusiuntė savo kariuomenę juos sugrąžinti. Dievas padarė stebuklą - skyrė Raudonąją jūrą, kad izraelitai galėtų pereiti saugiai. Kai Egipto kariuomenė bandė juos vytis, vanduo grįžo ir paskandino juos.
Dievo Vedimas per Dykumą
Keliaudami per dykumą, izraelitai patyrė įvairių sunkumų, tačiau Dievas visada buvo su jais. Jis davė jiems maisto - maną ir putpeles, vandens iš uolos ir vedė juos debesies stulpu dieną bei ugnies stulpu naktį. Šis laikotarpis buvo laikas, kai tauta turėjo išmokti pasitikėti Dievu ir Jo nuostatais.
Dekalogas - Dešimt Dievo Įsakymų
Vienas iš svarbiausių įvykių dykumoje buvo Dievo įstatymų davimas Sinajaus kalne. Per Mozę Dievas davė izraelitams Dešimt Dievo įsakymų - moralinį kodeksą, kuris turėjo vadovauti jų gyvenimui ir santykiams su Dievu bei kitais žmonėmis. Šie įsakymai yra esminiai ir šiandien, rodantys Dievo valią ir Jo siekį, kad žmonės gyventų teisumu ir meile.
Tabernaklio Statyba
Dievas taip pat davė izraelitams instrukcijas, kaip pastatyti tabernakulą - šventąją vietą, kurioje Dievas bus tarp savo tautos. Tabernaklio statyba ir šventųjų reikmenų paruošimas buvo itin svarbūs, nes tai leido izraelitams turėti vietą, kur jie galėjo garbinti Dievą ir įgyti atleidimą už savo nuodėmes.
Išėjimo Prasmė ir Reikšmė
Išėjimo knyga yra ne tik istorinis pasakojimas, bet ir galingas simbolis apie Dievo išlaisvinimo darbą. Ji primena mums, kad Dievas visada išklauso savo tautos šauksmus ir gelbsti juos iš įvairių priespaudų. Tai taip pat yra kvietimas mums atsiverti Dievo vedimui, pasitikėti Jo planais ir laikytis Jo įsakymų.
Kaip apie šių laikų tikinčiuosius, mes taip pat galime atrasti savo dvasinį išėjimą - kelionę nuo nuodėmių vergovės į gyvenimo pilnatvę su Dievu. Tegul Išėjimo knyga įkvepia mus siekti laisvės, teisingumo ir ištikimybės Dievui visame mūsų kelyje.
Baigiamasis Žodis
Brangūs tikėjimo broliai ir seserys, tegul Išėjimo knyga tampa mums užtarimas ir pamokymas. Dievo gailestingumas ir jo vedimas per dykumų iššūkius primena mums, kad esame Jo mylimi vaikai ir esame pašaukti gyventi Jo šviesoje bei vedime. Amen.